2017 m. balandžio 12 d., trečiadienis

Prietarai

Visada laikiau save gana racionaliu žmogumi. Tačiau pastaruoju metu ėmiau labiau nei bet kada pastebėti kaip kreipiu dėmesį į visokias smulkmenas "dėl visa ko". Tai gali būti tik užklydusi mintis, kuri nesukelia jokių veiksmų, o gali būti ir skubus padėto ant stalo peilio pataisymas. Tad šiandien noriu pristatyti šiuos savo prietarus. Ne visus, kuriuos žinau, o tuos, kurių kartais ir labai nenoriai prisilaikau, kadangi "pasekmės" skamba tiesiog pernelyg nemaloniai.

§ Jei pavasarį pirmiau pamatysi skruzdėlę - visus metus būsi darbštus kaip skruzdė, jei varlę/rupūžę - tingus.
(Primokė močiutė Radviliškio r.)

§ Jei eini su draugu ir ant kelio stovi stulpas, reikia abiems apeiti tą stulpą iš tos pačios pusės, kitaip susibarsit.
(Primokė geriausia draugė)

§ Jei eini su draugu keliu ir atvažiuoja mašina, reikia abiems pasitraukti į tą pačią kelio pusę. antraip susibarsit.
(Primokė geriausia draugė)

§ Jei padedi peilį ašmenimis į viršų, tai kur nors miršta vaikas.
(Arba iš Jono Balio, aba iš Profesoriaus)

§ Jei malkos degdamos cypia, tai verkia ugnyje atgailaudama tų namų vėlės. Reikia sukalbėti joms maldelę, kad padėti, arba ugnį užgesinti.
(Tikrai iš Jono Balio "Mirtis ir Laidotuvės", 1909 m.)

§ Jei miške medžiai girgžda, tai dūšios kenčia ir prašo sukalbėti maldelę.
(Irgi iš J. Balio)

§ Jei valgai maistą nuo peilio, aštriai, skaudžiai kalbėsi.
(Profesorius primokė)

§ Jei laikysi rankinę/kuprinę ant žemės, piningai pabėgs.
 (Nebežinau iš kur ištraukiau)

§ Jei maistą išmesi, skalsa namus aplenks.
(Irgi nebežinau iš kur)

§ Jei nusičiaudai du kartus iš eilės, galvoje tuo metu tau sukosi gera mintis.
(Iš Tėtės)

§ Negalima voro žudyti ar jo tinklo gadinti, jie neša sėkmę namams.
(Nežinau iš kur...)

§ Viskuo vaišinuosi/valgau lyginiu skaičiumi (du sausainius, šešis riešutus, du sumuštinius ir t.t.), kad pati būčiau poroje su kuo nors, kad santykiai klotųsi gerai.
(Pati sugalvojau)

§ Nesisveikink ir neduok daiktų per slenkstį - susipyksi su tuo žmogumi arba šiaip nelaimė nutiks.
(Iš Profesoriaus)

§ Per jaunatį reikia galvoti norus, juos apmąstyti, susidaryti planą kaip juos įgyvendinsi - norai įvardyti per jaunatį pildosi.
(Iš Mamos)

§ Keturakiai šunys (su dėmelėmis virš akių) mato dvasias. Ten kur toks šuo mėgsta miegoti yra gerasis namų kampas, su geriausia aura.
(Iš Profesoriaus)

§ Gyvūnus reikia rinktis pagal savo plauką, tada jie su tavimi ilgai gyvens ir ištikimai tarnaus. Pavyzdžiui, jei esi tamsių plaukų, tai ir šunį, katę ar žirgą reikia rinktis tamsaus kailio.
(Iš Profesoriaus)

Atrodo tiek... Bet beieškodama iliustracijos įrašui ir dar kartą vartydama J. Balio knygelę užmačiau  dar kelis įdomius prietarus:

§ Jei naktį negali užmigti, vadinasi kažkas kitas tave sapnuoja.
(Pinterest)

§ Jei randi juodą plunksną, vadinasi mirusiojo vėlė nori tau padėti.
(Pinterest)

§ Verdant gryną vandenį jame nusikaltėlių dūšios kankinasi, todėl reikia bent kiek vandenį pasūdyti.
(Iš J. Balio)

Gal J. Balio jau užteks. Daug ten įdomių prietarų, bet visi su mirtimi susiję, tai nebegąsdinsiu ^^
Man galbūt tiesiog labai gražu, kaip senieji žmonės atidžiai stebėjo savo aplinką, kaip rišo tarpusavyje įvairius faktus, kaip tokiomis smulkmenomis praturtindavo savo kasdienybę. Ir aš nežinau, ar verta dėti galvą už kiekvieną tokį prietarą, tačiau nuo jų paprasti dalykai tikrai įgauna daugiau prasmės ir svorio savyje. Tad kodėl gi neišsaugojus ir savyje tų visų prasmių, net jei jomis netikime? 😊

O kokiais prietarais Jūs tikite? 😊

Geros ir prasmingos visoms dienos 😊

Soundtrack: Skylė - Nėr Kur Dūšelei Dėtis // Eik, dūšele, bažnytėlėn, bus ten visa giminėlė,
Bus ten visa giminėlė, eik, dūšėle, bažnytėlėn
Kelkis, dūšia, negulėki

8 komentarai:

 1. Ech... ir iš kur Tu, Luna, trauki tokias nuostabias idėjas įrašams? :D Prisiskaičiau prietarų, tai dabar imsiu ir pradėsiu tikėt visais jais, nors ankščiau to nedariau. :D Labiausiai patiko Tavo išgalvotasis: "Viskuo vaišinuosi/valgau lyginiu skaičiumi (du sausainius, šešis riešutus, du sumuštinius ir t.t.), kad pati būčiau poroje su kuo nors, kad santykiai klotųsi gerai." Toks įsimintiniausias buvo, tad tikrai jį įsidėsiu į galvą. :D Su nekantrumu laukiu kito Tavo įrašo. ^^

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui labai už komentarą, Odre ^^ Dabar net nežinau, džiaugtis ar susirūpinti, jog giliausiai įstrigo būtent tas mano išgalvotas, nors turbūt būtent jis geriausiai ir atskleidžia, kaip sakralizuojam/mitologizuojam ir kitokių velnių pridarom su mums tikrai svarbiais dalykais... tad labai miela, kad šis mano išsigalvojimas patiko ^^

   Panaikinti
 2. Nors ir sakau, kad netikiu visokiais prietarais, bet yra keletas, kuriais "šiek tiek" tikiu :D Su vaikinu niekada nepaleidžiam rankų jei reikia stulpą ar medį apeiti, apeinam kartu per kažkurią tai pusę. O dar vienas, ne prietaras, o iš feng šui - miegamajame negali būti veidrodžių, nes jie sutraukia į save gerus sapnus. Visi orų spėjimai, tašės ant grindų padėtos, šukės ir pan. tai man absurdas šiek tiek. Žmonės visais laikais prisigalvodavo istorijų, prietarų, mitų apie tai ko bijojo ir ko nesuprato, tai prietarai yra ta švelni forma, paaiškinti savo nežinojimą ir atsakomybę permesti daiktams, aplinkybėms. Nes juk ne tašė ant žemės padėta kalta, kad neturi pinigų, o tai, kad per mažai dirbi ir per mažai uždirbi :) Aš draugo rankos nepaleidžiu ne dėl to, kad tikrai manau, jog stulpas bus mūsų skyrybų priežastimi, bet pasamonėje labai labai bijau likti vieniša, todėl save guodžiu ir tipo nepaleidžiu tos rankos, nes neva tai apsaugos nuo skyrybų. Dėl veidrodžių baimės neradau paaiškinimo, sakyčiau ankstyvoje paauglystėje arba siaubo filmą kažkokį pamačiau arba prisiskaičiau istorijų apie vaiduoklius pasirodančius veidrodžiuose. :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui už komentarą, Kylie, ir dar tokį ilgą bei išsamų ^^ Veidrodžiai išties nejaukus dalykas, nors kai tokio niekada kambaryje neturėjau, tai ir nepagalvojau apie tai :)

   Panaikinti
 3. Aš tai esu iš mamos girdėjusi, jog negalima veidrodžio laikyti priešais lovą, nes energiją sugerią arba blogą energiją skleidžia. Savo kambaryje turiu veidrodį, kuris yra priešais lovą, nes kambarys mažas ir nebuvo kur kitur jo pakabinti, tai veidrodį laikau uždengta su skarele ir galiu pasakyti, jog šis metodas padeda. Miegu gerai :D nebesivaidena kai išjungiu šviesas ir pan. Kitas, irgi iš mamos, yra prieš išeinant iš namų reikia pasižiūrėti į veidrodį, kad geriau sektus. Šito nedarau, nes nesu žmogus, kuris nuolat žiūrėtu į veidrodį ir maivytusi :D. Ir vakar, būdama pas močiutę, iš tėčio išgirdau tokį prietarą jei katinas guli priešais duris tai saugo namus arba jei katinas guli ten, kur tu sėdėjai tai ten gera energija yra. Šita nugirdau iš savo tėvų :). Štai tokie prietarai pas mus šeimoje egzistuoja :). Yra ir daugiau, bet šiam kartui daugiau neatsimenu :D

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. O geras, dėkui, jog pasidalinai, Indre :) Pirmasis buvo žinomas, o kiti trys labai įdomūs ir negirdėti ^^

   Panaikinti
 4. Be galo įdomus įrašas, Luna, ypač, kai tokie dalykai kaip prietarai man patinka. Bent pusę jų žinau pati ir iš dalies tikiu, nors kitiem, kurie jais tiki, pastoviai norisi kartoti kodėl jie taip "nuo dūšios" tiki kažkieno išmislais.. :D Pas mus šeimoje taip pat vyrauja daugybės prietarų, kad ir su tuo pačiu čiauduliu, jei kažką pagalvoji ir tuomet nusičiaudi, vadinasi tai, ką pamanei buvo tiesa. Taip pat, kadangi dar visai neseniai sesuo vaikščiojo su pilvuku, iš mamos pusės nuolatos girdėdavau, jog negalima vaikščioti po skalbinių džiovyklės laidais esančiais lauke ir apskritai vengti vaikščiojimo po laidais, nes vaiko virkštelė aplink kaklą apsisukti gali, kas man iš ties nuskambėjo kraupiai. Pati tikiu tuo jog negalima pirštinių ant stalo dėti- pinigų neturėsi ir, kad negalima vienu metu su žmogumi rankų vienu rankšluosčiu šluostytis, nes su juo susipyksi. Žinoma, yra ir daug kitų, bet tikriausiai šie labiausiai įsirėžę atmintyje.
  Prie savo ir taip ne trumpo komentaro galiu pridėti, kad labai smagu skaityti apie tai, ką didžioji dalis sutinka savo kasdienybėje, tačiau iš tos pilkos masės vis ištrauki kažką, kas pažadina smalsumą tuo kur kas labiau pasidomėti bei apie tai paskaityti... ^^

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui už tokį išsamų ir puikiai įrašą papildantį komentarą, Mastemą :)

   Kadangi nemaža dalis manųjų prietarų ir taip susiję su mirtimi, tai nesinorėjo įtraukti ir susijusių su nėščiosiomis. Tačiau apie tą vaikščiojimą po laidais taip pat kartais pagalvoju ^^ Apie šluostymąsi vienu rankšluosčiu nebuvau girdėjusi. Taip pat įdomus prietaras ^^

   Panaikinti